ASF W PIGUŁCE - CZYLI CO WIEDZIEĆ MUSISZ!

Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV). Wirus ma kształt dwudziestościanu. Zewnętrzną częścią jest otoczka.

UWAGA!

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, w mrożonym mięsie potrafi przetrwać nawet 1000 dni, w suszonym mięsie i tłuszczu 300, a w wędzonym 30 dni. Ponadto wirus przeżywa w kale zarażonych zwierząt 11 dni, w krwi 18 miesięcy. Formalina w rozcieńczeniu 1% niszczy wirusa dopiero po 6 dniach. W temperaturze 56 °C ASFV przeżywa 70 minut, a w temperaturze 60 °C – 20 minut.

ZRÓDŁĄ ZAKAŻENIA

Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie i guźce.

Wirus może być zawleczony do chlewni również przez ptaki, szczury, muchy i zwierzęta domowe, które mogą przenieść wirusa z miejsca na miejsce.

W pewnym sensie źródłem zakażenia wirusa może być też człowiek, który może przenieść go na sobie lub na przedmiotach, których używa.

Rozprzestrzenianie się wirusa jest, więc stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

OKRES ROZWOJU I OBJAWY

Okres inkubacji 5–9 dni.

Zakażenie dotyczy wszystkich grup wiekowych świń, dzików i guźców obu płci w jednakowym stopniu.

UWAGA!

Ludzie nie chorują na ASF.

Choroba najczęściej ma przebieg ostry.

Zazwyczaj pierwszym objawem, który pojawia się po zakażeniu jest wysoka gorączka – do 41,5 °C.

Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki.

UWAGA!

Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%, część dzików może przeżyć zakażenie, pozostając jednak nosicielami.

Choroby nie leczy się, ponieważ jest zwalczana z urzędu, ze względu na duże ryzyko jej rozprzestrzeniania się.

Brak jest szczepionek przeciwko wirusowi ASF. Obecnie wiele laboratoriów na świecie pracuje nad wynalezieniem szczepionki.

SKUTECZNA DYZENFEKCJA

Środki dezynfekcyjne skuteczne przeciwko wirusowi:

detergenty, podchloryn sodu, aldehyd glutarowy, środki zasadowe, rozpuszczalniki lipidowe oraz Virkon S (1:100)