Hubertus wczoraj i dziś.

Hubertus, hubertowiny – to święto myśliwych i jeźdźców. Organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 listopada.
Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku.
W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim Z kolei w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki.
Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).
Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. „Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi.
Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce.

Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

ZAPRASZAMY KOLEGÓW NA OBCHODY NAJWAŻNIEJSZEGO NASZEGO ŚWIĘTA 

05.11.2016 

8:00 Zbiorka w Jagodzinach